niedziela, 8 września 2024

Warszawska Królikarnia

Królikarnia to bardzo ciekawe miejsce na mapie Warszawy. Dlatego postanowiliśmy je zwiedzić. Nazwa Królikarnia wywodzi się z czasów saskich, kiedy to znajdował się tam zwierzyniec, w którym hodowano króliki dla dworu Augusta II.

Królikarnia to klasycystyczny pałac znajdujący się przy ul. Puławskiej 113a w Warszawie, na skarpie wiślanej. Siedziba Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Pałac Królikarnia został wybudowany wg projektu architekta Dominika Merliniego i należy do zabytkowego zespołu podwarszawskiej rezydencji powstałej w XVIII wieku na terenie zwierzyńca będącego własnością królów.
W parku można podziwiać mnóstwo rzeźb. Mnie najbardziej spodobała się rzeźba "Pocałunek", której zdjęcie znajduje się jako pierwsze w tym poście.




Pałac to jednocześnie siedziba Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Kiedy tam byliśmy była czasowa wystawa rzeźby Aliny Ślesińskiej. Również jej rysunków. Rzeźbiarka urodziła się w 1922 w Poznaniu, zmarła w 1994 w Warszawie. W latach 1948–1949 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni rzeźby Xawerego Dunikowskiego. Od 1950 kontynuowała studia – z przerwami – w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace Ślesińskiej zwróciły na siebie większą uwagę na wystawie w Warszawie w 1957. Efektem tego pokazu było nie tylko uznanie warszawskiej krytyki, ale także zaproszenie ze strony paryskiego Musée d'Art Moderne. Zorganizowana w 1958 w Paryżu indywidualna wystawa rzeźbiarki przyniosła jej rozgłos i zapoczątkowała dekadę sukcesów w kraju i za granicą.

Poniżej głowa Aliny Ślesińskiej wykonana przez Xawerego Dunikowskiego:

Rzeźby Aliny Ślesińskiej były bardzo interesujące, niekonwencjonalne. Oto one:



Rysunki Aliny Ślesińskiej:



Poniżej parkowe rzeźby i detale pałacu, płaskorzeźby itp. :








Bardzo ciekawy był cykl rzeźb Xawerego Dunikowskiego "Głowy wawelskie". 
Można było podziwiać m.in. głowy Stanisława Wyspiańskiego (poniżej)
i Jana Kochanowskiego (poniżej)

Rzeźba Xawerego Dunikowskiego "Dusza odrywająca się od ciała". Mistyczne przeżycie - do tego ta rzeźba inspirowała:




Piękny jest Pałac Królikarnia. Było mnóstwo ludzi. Był to ostatni dzień wakacji.


 

wtorek, 3 września 2024

Wycieczka do Doliny Maggia niedaleko Locarno

 Naszym celem była Dolina Maggia oraz znajdujący się w jej obrębie wodospad Cascata del Salto. Włoska nazwa doliny brzmi: Vallemaggia. Ten region o niesamowitej urodzie rozciąga się od jeziora Lago Maggiore (Ascona, Locarno) przez Alpy. Szliśmy z miejscowości Maggia. Syn twierdził, że jest dużo ładniejsza, węższa dolina w innej części. Był tam w ubiegłym roku. Jednak tam, jeśli chodzi o kąpanie się w rzece, są same kamienie. Dolina Maggia słynie z piaszczystych plaż. Nie miałam odpowiedniego obuwia do chodzenia po kamieniach, dlatego zdecydowaliśmy się na piaszczystą plażę Doliny Maggia. Kąpaliśmy się w miejscowości Avegno. W tej dolinie jest piękny wodospad Cascata del Salto. 


Zachwycała wspaniała przyroda przez cały czas trwania wycieczki:






Te kamienie to "pikuś" w porównaniu z tym, co zobaczyliśmy później. Mnie było ciężko się wspinać. Szliśmy, aby zobaczyć wodospad.

Kaplica z XV wieku przy szczycie wodospadu:

Kran z wodą do picia, można było uzupełnić zapasy:
W wodzie chłodziły się butelki n.p. z mrożoną herbatą:
Jest skarbonka, do której można było wrzucić monetę i wziąć sobie butelkę:
Kościół na trasie naszej wycieczki w miejscowości Maggia:

W tle za drzewem, widać wodospad, jeden z celów naszej wycieczki:

Osły, z daleka wyglądały jak konie:

Piaszczysta plaża. Ze względu na piaszczystą plażę zdecydowaliśmy się na tę dolinę. (Piasek być może sztucznie usypany):


Górska rzeka, zimna woda, ale było przyjemnie. Spędziliśmy tu trzy godziny. Temperatura powietrza wynosiła wtedy 34 stopnie C:
Droga powrotna, zmierzamy do autobusu: