sobota, 28 kwietnia 2018

Rondo Mogilskie i ulica Kopernika

Pewnego upalnego dnia - choć był to dopiero kwiecień, wybrałam się na spacer, by zrobić zdjęcia kwitnącym drzewom. Przy okazji fotografowałam zabytkowe i urocze miejsca przy ulicy Kopernika.
Są tu naprawdę piękne kościoły i budynki.
Przedstawię kilka z nich.

czwartek, 26 kwietnia 2018

Wiersz: Rok 45, Pałac Wodzickich w Kościelnikach


Rok 1945, Pałac Wodzickich w Kościelnikach

Bóg podarował Wodzickim
park oraz ogród duży,
ród to jest znakomity
o czystej, szlachetnej duszy

Bóg podarował Wodzickim
w Kościelnikach piękny pałac
Ród jest to zacny, rycerski,
oby radość zawsze w nim trwała

środa, 25 kwietnia 2018

Zalew Nowohucki wiosną 2018

Tężnia zostanie otwarta we wrześniu 2018 roku. 
23 kwietnia tężnia została spalona. Miały być dwie tężnie; druga tężnia ma być otwarta we wrześniu tego roku. A ta spalona - miała być otwarta czwartego czerwca.

Byłam wiele razy przy tężniach w Ciechocinku oraz w Inowrocławiu, więc sprawy tężni nie są mi obce. Do Ciechocinka jeździłam jako dziecko z rodziną wiele razy, bo to przecież jest bardzo blisko Torunia, z którego pochodzę. Najczęściej jeździliśmy, gdy ja i moje siostry byłyśmy w szkole podstawowej. Obowiązkowa runda: Grzybek, Park zdrojowy z fontanną Jaś i Małgosia (często odbywały się w parku koncerty w muszli koncertowej - pamiętam). A przy tężniach siedzieliśmy lub spacerowaliśmy najdłużej. Mama kazała nam głęboko oddychać.
I jeszcze warto wspomnieć o zegarze z kwiatów na dużym klombie. Pamiętam - ja z Mamą i siostrami siedzimy na murku i jemy lody; Tata robi nam zdjęcie.

Wracam to tematu. Pogoda była ładna, słoneczna - idealna na spacer. Przy okazji spoglądałam na drzewa; niestety drzewa mają bardzo małe pączki, nieprędko zazielenią się liśćmi (zdjęcia robiłam wczesną wiosną).

niedziela, 22 kwietnia 2018

Krzeszowice

Pisałam już o Krzeszowicach, jednak ponowne odwiedziny pozwalają spojrzeć na miasto nowym okiem. Miejscowość ma w sobie wiele uroku.
Pierwsza wzmianka o Krzeszowicach pochodzi z 1286 roku, ale dla późniejszego rozwoju miasta dużo istotniejsze były wydarzenia sprzed kilkudziesięciu milionów lat; w utworzonym w wyniku ruchów górotwórczych Rowie Krzeszowickim powstało wówczas morze, na dnie którego wykształciły się wodonośne pokłady bogate w związki mineralne.

czwartek, 19 kwietnia 2018

Dubie - Dębnik - Dolina za Żbikiem - Źródełko Dzwoneczek

Przedstawiam moją kolejną wycieczkę. Te wycieczki są dla mnie przyjemnością i ukojeniem.
Naszą wycieczkę PTTK rozpoczęliśmy we wsi Dubie.
Wieś leży w kotlinie rzek: Szklarki, Racławki i Rudawki. Otoczona jest nieomal ze wszystkich stron zalesionymi wzgórzami o wysokości względnej przekraczającej 100 metrów: od południa Wielka Skała, od północy i wschodu Widoma nazywana też Lubartowską Górą, od zachodu Łysa Góra (419 m). Z Dubia wychodzą dolinki: Dolina Racławki i Dolina Szklarki.

wtorek, 17 kwietnia 2018

Spacer po Krakowie - Wawel, okolice Błoń, pomniki, Muzeum Narodowe

Czasami robiłam zdjęcia bez jakiegoś konkretnego celu. Niektóre spodobały mi się i postanowiłam umieścić je w poście przeznaczonym dla takich właśnie zdjęć; dla zdjęć, których było zbyt mało, by stworzyć dla nich osobnego posta.

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Magnolie na Wawelu

Kolejny rok obserwuję magnolie na Wawelu - już trzeci raz. Wcześniej nie wiedziałam o tym miejscu; nie wiedziałam, że tak wiele osób śledzi te drzewa wiosną. 
Pomyślałam, że moje zdjęcia mogą się wydawać bardzo podobne, dlatego niektóre usunęłam, a pozostałe niech zostaną.  To prawda, wystarczyłyby dwa - trzy zdjęcia.
Jest to piękny czas, gdy ludzie nawzajem się dopytują, czy magnolie już kwitną. W tym roku ktoś mnie zapytał, czy już? Nie wiedziałam; ale nie chciałam jechać na Wawel tylko po to, żeby sprawdzić; wydawało mi się, że jeszcze nie kwitną. Gdy byłam na wycieczce w okolicach Krakowa, zapytałam pewną panią. Odpowiedziała: "Oczywiście już kwitną! Mieszkam niedaleko Wawelu i jestem tam codziennie". Uważam, że miałam szczęście.

sobota, 14 kwietnia 2018

Zamek w Korzkwi

W ramach wycieczek z przewodnikiem Koła Grodzkiego PTTK byłam na pieszej wycieczce w okolicach Korzkwi.
Słońce świeciło, było miło i przyjemnie. Jest tu piękny zamek i może nawet piękniejszy kościół (o kościele napiszę w innym poście). Bardzo podoba mi się ta akcja wycieczek po okolicach Krakowa. Można poznać interesujące kościoły, pałace, zamki; nie wiem, czy sama wybrałabym się na takie wyprawy; nie przeszkadzają mi ludzie wokół mnie. Naprawdę warto odwiedzić ten zamek i kościół w Korzkwi. Polecam.

piątek, 13 kwietnia 2018

Las Wolski

Byłam na krótkim spacerze w Lesie Wolskim; niektórzy nazywają go laskiem. Jest tu wiele ciekawych szlaków turystycznych. Jest to bardzo dobre miejsce na zdobycie kondycji przed wyjazdem w góry; są tu zakątki prawie górskie.
Niedaleko znajduje się Klasztor Kamedułów, Kopiec Piłsudskiego.
Są miłe, słoneczne polany. Można tu odpocząć aktywnie lub leżąc na polanie. Każdy znajdzie tu dla siebie najlepszy sposób na odpoczynek.

czwartek, 12 kwietnia 2018

Ukwiecony Kraków

Nareszcie wiosna! Jeszcze kilka dni temu zaledwie malutkie pączki, a dzisiaj wszystko dorodne i kolorowe. Spacerowałam ulicą Kopernika i robiłam zdjęcia drzewom, kwiatom i budynkom. Piękna jest ta ulica. Znajdują się tu niezwykle piękne kamienice, pałace i kościoły. Słońce świeciło, a ja robiłam zdjęcia. To był piękny, upalny dzień.
Na pewno jeszcze sfotografuję inne kwitnące drzewa, zwłaszcza magnolie, ale dzisiaj pokazuję drzewa z dzisiejszego dnia.
Poniżej kwitnące drzewo wiśni.

poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Centrum Pompidou w Paryżu; dzieła z okresu 1905-1960

W Paryżu zwiedzaliśmy Centrum Sztuki Współczesnej. Jest ono prawdopodobnie najbardziej znanym na świecie muzeum sztuki współczesnej.
Prezydent Georges Pompidou, który w 1969 roku zlecił jego budowę, skomentował: „Będzie zamieszanie”. Projekt rzeczywiście był niezwykle odważny i mógł wzbudzać kontrowersje. Budynek opleciono kilometrami rur: żółte to instalacja elektryczna, niebieskie to wentylacyjna, a zielone to systemy hydrauliczne. Dodatkowo na zewnątrz umieszczono przeszklone korytarze z ruchomymi schodami. Dzięki temu zabiegowi zmaksymalizowano powierzchnię wewnątrz budynku oraz nadano mu oryginalny wygląd. Centrum oddano do użytku w 1977 roku.
Na pewno warto to zobaczyć.
Poniżej prezentuję dzieła wykonane w latach 1905-1960.

środa, 4 kwietnia 2018

Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, ogród kościoła Misjonarzy

W tym poście zebrałam zdjęcia, których nie zamieściłam w innych postach, ponieważ było ich za mało na osobny post. Uważam jednak, że zdjęcia wypadły porządnie, dlatego je tutaj zamieszczam.
Poniżej znajdują się zdjęcia Krakowa robione z wieży ratusza. Pięknie wygląda Kraków.

wtorek, 3 kwietnia 2018

Krokusy na Placu Centralnym

W Wielki Piątek wybrałam się na Plac Centralny, ponieważ na facebooku pojawiało się coraz więcej zdjęć pięknych krokusów. Podobno jest ich bardzo dużo w centrum Nowej Huty - to wszystko w ramach akcji ukwiecania tej dzielnicy.
Będą się pojawiać nowe, inne kwiaty. Nowa Huta zmienia swój wizerunek, pięknieje kolorowymi kwiatami.
Byłam tu w Wielki Piątek. Krokusy są fioletowe - w kolorze Wielkiego Postu; krokusów żółtych było niewiele, może kilka.
Przedstawiam zdjęcia. Wiem, że kwiaty wszędzie wyglądają podobnie i właściwie wystarczyłyby może dwa, trzy zdjęcia. Usunęłam już kilka zdjęć, a te zostawiam.