poniedziałek, 16 września 2019

Dwór w Stryszowie


Kolejna wycieczka z przewodnikiem PTTK.
Było bardzo dużo ludzi. Dlatego na niektórych zdjęciach można ich zobaczyć.
Dwór w Stryszowie jest filią muzeum Narodowego muzeum na Wawelu. Powstał prawdopodobnie w XVI wieku. Wzniósł go Adam Suski.

piątek, 30 sierpnia 2019

Wiersz: Umiłowanie życia

Umiłowanie życia 

Przytulam się do buku,
cały las to buczyna,
czuję zapach górskiego
świeżego powietrza

Czuję potęgę natury
niemożliwe właśnie się staje
powraca śmiech i śpiew
znów czuję miłość do życia

wtorek, 20 sierpnia 2019

Kameduli na Srebrnej Górze - Bielany w Krakowie


Biały klasztor na zboczach Lasu Wolskiego widać z daleka. Jest to piękny barokowy klasztor. Szkoda, że można go oglądać tylko w określone dni. Klasztor na Bielanach (na Srebrnej Górze) nie jest dostępny dla kobiet. Kobiety mogą go oglądać tylko w określone dni. Spis tych dni jest wymieniony poniżej.

piątek, 9 sierpnia 2019

Lanckorona

Lanckorona położona jest blisko Krakowa, niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej. Kwitnie w takim pięknym otoczeniu, pomimo że w 1934 roku straciła prawa miejskie

środa, 17 lipca 2019

piątek, 12 lipca 2019

Festiwal Teatrów Ulicznych: Ulica 32: Ale cyrk!

Przedstawiam kilka teatrów z Ulicy 32, nazwanej: Ale Cyrk. Oglądałam tylko osiem spektakli, a emocji było dużo. Można było dobrze się uśmiać, ale też pozwolić sobie na chwile refleksji.

wtorek, 2 lipca 2019

Pochód lajkonika

 Początki tego zwyczaju sięgają połowy XVIII wieku, ale popularna legenda wiąże go z ocaleniem Krakowa przed najazdem tatarskim przez dzielnych zwierzynieckich flisaków nazywanych włóczkami.
Będzie można zobaczyć malownicze tańce Lajkonika; nie uchylajcie się przed dotknięciami jego buławy – przyniosą wszystkim szczęście na cały następny rok!

piątek, 28 czerwca 2019

Zdjęcia znad Oceanu Spokojnego

Syn udostępnił mi zdjęcia znad Oceanu Spokojnego. Są to zdjęcia morskie.
Głównie morskie, robione nad Pacyfikiem. W głębi widać San Francisco
Zapraszam do oglądania.

sobota, 22 czerwca 2019

Ojcowski Park Narodowy



 Wchodzimy do Ojcowskiego Parku Narodowego ze wsi Smardzowice, rozległej i uroczej. Humory nam dopisują. Pomimo że jest upalny dzień, chroni nas cień drzew wąwozu.

środa, 12 czerwca 2019

Wycieczka: Włosań - Siepraw - Świątniki Górne


I kolejna wycieczka z przewodnikiem PTTK.
Naszą wycieczką zaczynamy we Włosani. Jest to bardzo rozległa wieś. Zmierzamy jednak do Sieprawia, w której jest sanktuarium błog. Anieli Salawy. Był ogromny upał.
Jesteśmy w Pogórzu Wielickim.

piątek, 31 maja 2019

Napisy na murach (część druga)

Te zdjęcia podobnie jak poprzednie robiłam gównie na Kazimierzu. Tym razem starałam się wybrać bardziej "kulturalne" zdjęcia. Zamierzałam robić podpisy pod niektórymi zdjęciami, aby wszystko było jasne.

Relax - wypoczywaj

czwartek, 30 maja 2019

Napisy na murach (część pierwsza)

Nieczęsto można zauważyć "kulturalne"napisy na murach. Jednak czasem się zdarzają. 
Poniższe zdjęcia robiłam na Kazimierzu głównie w okolicach kościoła Bożego Ciała oraz na murach tego kościoła.
Są tu napisy pozytywne, często zwykła bazgranina i napisy negatywne.
Zapraszam do oglądania.
W komentarzach jest wiele negatywnych opinii. Ja jednak uważam, że wiele z napisów ma bardzo pozytywną treść, że są bardzo wartościowe. Bądź uważny, dąż do szczęścia; Szacunek; Człowiek to brzmi dumnie; Remember love. Być nie mieć; Warto marzyć. Rusz głową; 
 To tylko niektóre z napisów. Uważam je za bardzo wartościowe.
Napisów na murach kościelnych jest niewiele. Poza tym ja tylko dokumentuję sytuację.

środa, 15 maja 2019

Wycieczka: PKP Juszczyn - Malikowski Groń -- Magurka nad Suchą - Sucha Beskidzka PKP

Uroczy widok na góry. Cały czas towarzyszyło nam błoto. Nie wyschło po ostatnich ulewach. Żałuję, że nie zrobiłam zdjęć tego błota. Wycieczkę prowadził przewodnik beskidzki. Jesteśmy w Beskidzie Żywieckim.


piątek, 19 kwietnia 2019

Życzenia wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wszystkim zaglądającym na mojego bloga Błogosławieństwa Bożego, świąt w gronie bliskich raz wesołego Alleluja.
Niech wszystkim sprzyja radość i pomyślność w życiu.






poniedziałek, 18 marca 2019

Migawki z Poznania

Byłam w Poznaniu kilka godzin. Oczywiście oglądałam poznańskie koziołki, które trykają się codziennie o godzinie dwunastej; trykają się dwanaście razy. Nie zrobiłam zdjęcia; utrwaliłam inne miejsca i budynki.
Lubię to miasto, bo jest bardzo ładne, zabytkowe, zadbane, kolorowe. Minęło nas kilku wojskowych - prawdopodobnie w ramach świętowania stuletniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

poniedziałek, 4 marca 2019

Wiersz: Codzienność

Jak cicho, 
za oknem wieczór,
splątane myśli

Jak cicho,
słowa między nami
zatopiły się w powszedniości
wygładzamy codzienność
codziennie powoli

Nie ma ciebie ani mnie,

zniknęliśmy 
jak uschnięte liście,
jak przekwitłe dmuchawce,
utknęliśmy w kurzu
powszedniego dnia

Codzienna zwyczajność
wchłonęła ciebie i mnie

Nie ma słów wzniosłych,
są tylko zwyczajne

Nie ma zachwytów

nie ma marzeń
nie ma uniesień
pozostał tylko chleb powszedni



wtorek, 12 lutego 2019

Wystawa w muzeum Manggha, Hotel Polski przy Floriańskiej i inne

Dzisiaj przedstawiam bardzo różne zdjęcia, w różnych kolorach i różnej tematyce. Najwięcej będzie zdjęć z muzeum Mangha - japońskiego muzeum, ale również inne ciekawe zdjęcia.

piątek, 11 stycznia 2019

Kirkut przy ulicy Miodowej, Kraków

Pisałam już wcześniej dwa razy o krakowskim kirkucie. To miejsce przyciąga mnie swoją egzotyką. Stare macewy tworzą niepowtarzalny klimat; zupełnie inny niż na Cmentarzu Rakowickim. Cmentarz Rakowicki jest raczej pełen ludzi, są kolorowe kwiaty, znicze, woda do podlewania kwiatów. Kirkut przy ulicy Miodowej jest spokojny; często nie ma tu nikogo, czasem jedna osoba. Czasem można tu spotkać kolorowe, sztuczne, kwiaty i wypalone znicze. Cmentarz natomiast jest przepełniony śpiewem ptaków, które same w tak dużym zadrzewionym miejscu, czują się bezpiecznie. Zdjęcia robiłam w czerwcu.
Na macewach mieszczą się symbole, które nie każdy przeciętny Polak jest w stanie rozszyfrować.

wtorek, 18 grudnia 2018

Świąteczne bożonarodzeniowe życzenia

Niechaj nadchodzące święta Bożego Narodzenia
będą radosne, zdrowe i miłe,w gronie bliskich osób,
a Nowy Rok przyniesie spełnienie najskrytszych marzeń
i realizację wszelkich planów!  




czwartek, 6 grudnia 2018

Szopki krakowskie wokół pomnika Adama Mickiewicza

Jak co roku w pierwszy czwartek grudnia odbywa się konkurs szopek krakowskich przy pomniku Adama Mickiewicza.
W konkursie biorą udział dorośli, młodzież, dzieci i przedszkolaki - w związku z tym utworzono kilka kategorii. Miło jest pooglądać szopki w różnych kolorach.
O godzinie dwunastej skończy się pokaz, a szopki w barwnym korowodzie powędrują do Muzeum Historycznego.
Była gęstwina ludzi; każdy chciał zrobić zdjęcie. Niektóre szopki trudno było sfotografować w całości.
Jeden z panów komentował niektóre szopki przez mikrofon. Pytał, która to jest szopka zrobiona przez wykonawcę, kto robił - czy dzieci, jakich użyto materiałów; potem to było tłumaczone na język angielski.

Dziękuję za miło spędzony czas.
Oto zdjęcia z wystawy: