wtorek, 28 stycznia 2014

Krakowskie Planty zimą

Spadł świeży śnieg. Zmienił się krajobraz Plant. Przyjemnie robi się zdjęcia w zimowych, śnieżnych okolicznościach.

piątek, 24 stycznia 2014

Pałac Samuela Maciejowskiego i Kamienica Hetmańska w Krakowie

Chciałabym przedstawić dwa piękne budynki o charakterze barokowym.
Pałac biskupa Samuela Maciejowskiego przy ul. Kanoniczej 1 został zbudowany w latach 1531-1532 na miejscu wcześniejszego drewnianego domu, zwanego kaplicą św. Grzegorza.
Do końca XVIII wieku był rezydencją kanoniczą. Następnie władze austriackie urządziły w nim Inkwizytoriat i więzienie. Obecnie mieści się tu Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.
Pałac był odnawiany na przełomie XVII i XVIII wieku oraz pod koniec XVIII wieku i wtedy nadano mu charakter barokowy.
Charakterystyczny jest tu barokowy portal hermowy z hermami atlantowymi, czyli męskimi postaciami męskimi w typie antycznym. Portal zdobią również dekoracyjne wazony.
I właśnie ten bogato zdobiony portal jest największą ozdobą pałacu.
W budynku zachowały się zabytkowe polichromie z XVIII wieku, które można obejrzeć również na klatce schodowej.
Poniżej przedstawienie wazonu:
Kamienica Hetmańska to przykład budynku, który swój barokowy styl osiągnął w wyniku kolejnych przebudowań.
Nazwa kamienicy pochodzi z XVIII wieku, gdy właścicielami byli Braniccy, między innymi hetman wielki koronny Jan Klemens Branicki.
Budynek był prawdopodobnie jedną ze starszych świeckich budowli Krakowa. Najstarsze mury kamienicy - przyziemie - pochodzą z końca XIII wieku, a mury frontowe w dużej części z pierwszej połowy XIV wieku.
Kamienica ulegała wielu przebudowom w XIV, XV i XVIII, a także XIX wieku po wielkim pożarze miasta.
Jej obecny wygląd pochodzi z XIX wieku, jest wynikiem generalnego remontu, podczas którego odtworzono wygląd kamienicy z XVIII wieku.
Budynek początkowo stanowił własność królewską lub miejską. Przed początkiem XVI wieku stał się własnością prywatną. W XVI wieku kamienica należała do kupieckiej rodziny Berów, która miała prawo bicia monety; stąd wzięła się jej druga nazwa: Stara Mennica.
W pierwszej połowie została zaadoptowana na pałac Ossolińskich, a pod koniec XVII wieku została własnością Branickich. Braniccy przebudowywali ją dwukrotnie, nadając jej barokowy styl (przywrócony częściowo podczas remontu po pożarze miasta w 1850 roku).
Uwagę przyciąga piękny barokowy portal.
Podczas zaborów kamienica pełniła funkcję koszar wojsk austriackich.

Na parterze kamienicy znajduje się najbardziej wartościowa reprezentacyjna sala gotycka z z drugiej połowy XIV wieku, prawdopodobnie z końca panowania Kazimierza Wielkiego.
Posiada gotyckie sklepienie krzyżowe ze zwornikami, które są bogato dekorowane. Szczególnie cenne są zworniki - rzeźby przedstawiające głowy kobiety i mężczyzny, prawdopodobnie Kazimierza Wielkiego i Elżbiety Łokietkówny.


niedziela, 19 stycznia 2014

Szopka bożonarodzeniowa w Kolegiacie św. Anny w Krakowie

Szopka w Kolegiacie Akademickiej św. Anny to szopka z pomysłem. Nawiązuje do ważnych dla tego kościoła osobistości. Prezentuje się bardzo nowocześnie. Widać, że figurki są nowe, a nie wyciągniete ze starych zakamarków.
Św. Jan Kanty, pochowany w tym kościele, znajduje się przy stajence, ponieważ 24 grudnia 2013 roku minęła 540 rocznica jego śmierci.
Jan III Sobieski również ma zaszczyt witać Jezusa. Wiele razy modlił się w tej kolegiacie, jeszcze nie będąc królem. Był wielkim czcicielem Jana Kantego. Niedawno obchodziliśmy 330 rocznicę bitwy pod Wiedniem.
W 2013 roku minęła 25 rocznica biskupa Jana Pietraszki, który przez 40 lat gromadził w swojej ukochanej kolegiacie wielu wiernych.
Oto wybitne osobistości przy stajence:
Kolegiata św. Anny to wybitne barokowe dzieło, nazywane perłą polskiego baroku.
Przedstawiam kilka zdjęć wspaniałego kościoła.

niedziela, 12 stycznia 2014

Świąteczne ozdoby Krakowa

Styczeń już w pełni, więc to ostatnia szansa, żeby pokazać Kraków w świątecznej szacie.
Wszystkie poniższe zdjęcia robiłam w sylwestrowe popołudnie na Rynku, ulicach z nim sąsiadujących i w trochę dalszych okolicach.
Zapraszam.